یا بقیه الله التماس دعا جان مادرت زهرا

از عشق تو گفتیم و نمک گیر شدیم
تا ساحل چشمان توتکثیر شدیم
گفتند غروب جمعه خواهى آمد
آنقدر نیامدى که ما پیر شدی
اللهم عجل لولیک الفرج

نماز استغاثه به امام زمان (عجل الله تعالی فی فرجه الشریف )

علّامه مجلسى (ره ) فرمود: ((به سند معتبر در کتب معتبره روایت کرده اند از شیخ صدوق ((محمّد بن بابویه )) که گفت خبر داد بعضى از مشایخ قمیّین ما که : مرا امر عظیم روى داد که دلتنگ شدم و چاره آن را ندانستم . پس با نهایت غم و الم به خواب رفتم ، پس در خواب مرد خوشروى خوش جامه خوشبوى را دیدم ، گمان کردم که یکى از مشایخ قمیّین است که نزد او درس مى خواندم . پس در خاطر خود گفتم : که تا کى این غم و اندوه را در دل خود پنهان کنم و به کسى اظهار نکنم و این مرد از مشایخ و علما و استادان ماست ، این راز را به او بگویم ، شاید که فرجى از براى من نزد او باشد .

پس پیش از آنکه مطلب خود را اظهار کنم ، گفت : در این امرى که ترا عارض ‍ شده است ، به خدا رجوع کن و یارى بجو از حضرت صاحب الامر (عج )، که او نیکو یاورى است و نگهدارنده دوستان و شیعیان خود است از مهالک . پس دست راست مرا گرفت و گفت : آن حضرت را زیارت کن و سلام بر آن حضرت بکن و از او درخواست کن که شفاعت کند نزد خدا در حاجت تو.

من گفتم : زیارت و دعایى تعلیم من نما که این غم که در خاطر من است ، هر زیارت و دعایى را از خاطر من محو کرده است ! پس آهى کشید و گفت ((لا حول و لا قوة الّا باللّه ))، و دست بر سینه من مالید و گفت : خدا بس است ترا و باکى نیست ، وضو بساز و دو رکعت نماز بکن ، در رکعت اوّل بعد از حمد سوره ((انّا فتحنا)) بخوان ، و در رکعت دوّم بعد از حمد سوره ((اذا جاء))، پس بایست رو به قبله در زیر آسمان و بگو:

((سَلامُ اللَّهِ الکامِلُ التّامُّ الشّامِلُ)) تا نجعلهم الوارثین که در کلم الطیب بطور کامل آورده شده است .

« سلام الله الکامل التّامّ الشّامل العامّ ،وصلواته الدّائمة و برکاته القائمة التّامّه ،عل حجّة الله و ولیّه فی أرضه و بلاده، و خلیفته علی خلقه و عباده ،و سلالةالنّبوّة ،و بقیّة العترة و الصّفوة ،صاحب الزّمان ،و مظهر الایمان ،و ملقّن أحکام القرآن ،و مطهّر الأرض و ناشر العدل فی الطّول و العرض ،والحجّة القائم المهدیّ ،الإمام المنتظر المرضیّ ،و ابن الأئمة الطّاهرین ،الوصیّ بن الأوصیاء المرضیّین ،الهادی المعصوم بن الائمة الهداة المعصومین


السّلام علیک یا معزّ المؤمین المستضعفین ،السّلام علیک یا مذلّ الکافرین المتکبّرین الظالمین . السّلام علیک یا مذل ّ الکافرین المتکبّرین الظالمین . السّلام علیک یا مولای یا صاحب الزّمان ،السّلام علیک یابن رسول الله، السّلام علیک یابن أمیر المؤمنین ،السّلام علیک یابن فاطمة الزّهرا ء سیّدة نساءالعالمین. 


السلام علیک یابن الأئمة الحجج المعصومین و الإمام علی الخلق أجمعین ،السّلام علیک یا مولای سلام مخلص لک فی الولایة. 


أشهد أنّک الإمام المهدیّ قولا و فعلاً ،وأنت الّذی تملأ الأرض قسطا و عدلا ،بعد ما ملئت جوراً و ظلماً فعجّل الله فرجک ،وسهّل مخرجک ،وقرّب زمانک ،و کثّر أنصارک و أعوانک ،وأنجز لک ما وعدک ،فهو أصدق القائلین «و نرد أن نمنّ علی الذین استضعفوا فی الأرض و نجعلهم أئمة و نجعلهم الوارثین»


یا مولای یا صاحب الزّمان ،یابن رسول الله ،حاجتی کذا و کذا . فاشفع لی فی نجاحها ،فقد توجّهت إلیک بحاجتی ،لعلمی أنّ لک عند الله شفاعة مقبولة و مقاما محمودا ،فبحقّ من اختصّکم بأمره ،و ارتضاکم لسرّه ،و باشّأن الّذی لکم عند الله بینکم و بینه ،سل الله تعالی فی نجح طلبتی ،و إجابة دعوت ،وکشف کربتی ؛ 

(درود خدا کامل و تمام و همه جانبه و فرو گیرنده و رحمت پردوام و برکات پا برجا و درستش بر حجّت خدا و ولیّش در سرزمین و کشورهایش و جانشین او بر خلقش و بندگانش و نژاد پاک نبوت و بقیّه عترت و صفوت صاحب الزمان و پدید آور ایمان و بیانگر احکام قران و پاک کن زمین و پراکن داد در دراز و پهناى آن و حجه قائم مهدى امام منتظر پسندیده و زاده اوصیاء پسندیده رهبر معصوم زاده امامان رهبر و معصوم . درود بر تو اى عزّت بخش مؤ منان ناتوان شمرده ! درود بر تو اى خوار کن کافران متکبّر ستمکار! درود بر تو اى مولاى من اى صاحب الزّمان ! درود بر تو اى زاده رسول خدا درود بر تو اى پسر امیر المؤ منین ! درود بر تو اى زاده فاطمه زهرا بانوى زنان جهانیان ! درود بر تو اى پسر امامان حجّت و معصوم و امام بر خلق همه درود بر تو اى مولاى من ! درود اخلاص کیش به تو در ولایت و پیروى ، گواهم که تو امام رهبر باشى در گفتار و کردار و توئى که پر کنى زمین را از داد و عدالت پس از آنکه پر شد از ستم و بیداد، بشتابد خدا در فرجت و هموار کند راه ظهورت را و نزدیک کند زمانت را و بسیار کند یاران و یاوران ترا، و وفا به آنچه وعده ات داده زیرا که او راستگوتر گویندگان است که فرماید: خواهیم منّت نهیم بر آن کسانى که ناتوان شمرده شدند در روى زمین و قرار دهیم آنها را پیشوایان و بگردانیم آنها را وارثان .)

یا مولاى یا صاحب الزمان یابن رسول اللّه حاجتى کذا و کذا فاشفع لى فى نجاحها.

یعنى : اى مولاى من : حاجت من فلان و فلان است (به جاى فلان و فلان ، حاجتت را بگو)، پس شفاعت کن از براى من در بر آمدن آنها و هر دعا که خواهى بکن .

پس من بیدار شدم و یقین داشتم به راحت و فرج ، و بسیار از شب مانده بود پس مبادرت کردم و آنچه تعلیم من کرده بود نوشتم که از خاطرم محو نشود. پس وضو ساختم و به زیر آسمان رفتم و دو رکعت نماز به نحوى که ماءمور شده بودم کردم و چون سلام گفتم ، رو به قبله ایستادم و زیارت کردم . پس ‍ برخاستم و نماز شب را بجا آوردم و نماز صبح را ادا کردم و تعقیب بسیار خواندم . و اللّه که هنوز آفتاب طالع نشده بود آن بلا دفع شد و فرج حاصل شد، و تا حال دیگر مثل آن بلا به من نرسیده است و هیچ کس مطّلع نشد بر آن حادثه که مرا حادث شده بود.))

{ایشان در «دار السّلام »می فرماید :به نظرمی رسد سوره «فتح»و «نصر»برای بعد از سور ه «حمد»تعیین شده و فاضل معاصر آن را معیّن فرموده است و بعید نیست که انجام این عمل در نیمه شب معیّن شده باشد ؛چون راوی در آن وقت مأمور به انجام شده بود و اطلاقی در کلام نیست تا غیر آن وقت را هم شامل شود ،لذا قدر متیقّن و آن وقت حتمی و یقینی همان نیمه شب است. 


فاضل معاصر از قول کفعمی قبل از نماز و زیارت علاوه بر تعیین این دو سوره ،غسل را نیز افزوده است ،هر چند در کتاب «مصباح الزائر»سوره معیّن نشده است . بنابراین آنچه از فرمایشات این بزرگواران ظاهر می شود این است که تعیین سوره ها و تعیین وقت گرچه اقوی نیست ولی به احتیاط نزدیک تر می باشد و انجام دادن غسل شرط نشده گر چه آن هم مطابق با احتیاط است.(2)}

علامه شیخ محمود عراقی در کتاب «دارالسّلام »- که در آن جریان کسانی که به ملاقات و عرض سلام خدمت امام زمان (ع)تشرّف یافته اند ،ذکر شده است ،می نویسد :این عمل را خودم تجربه کرده و آثار عجیبی از آن مشاهده نموده ام ،بعضی از علما از یاد دادن آن به نااهلان خودداری می کردند و از کارهایی بود که در گرفتاری های بزرگ آن را تجربه کرده بودند.(3)

منبع : الصلوة مرحوم فیض کاشانی

2- عراقی ،دارالسّلام ،ص197

3- التحفة الرضویّة ،ص134.

 

 

/ 0 نظر / 70 بازدید