پرسش وپاسخ پیرامون حضرت مهدی

این که در آخرالزمان فردی برای اجرای عدالت خواهد آمد،فقط عقیده ی مسلمانان است،یا غیرمسلمانان هم چنین عقیده ای دارند؟

عقیده به مهدویت به این معنا که سرانجام مردی از سلاله ی حضرت محمد ظهور خواهد کرد،اختصاص به مسلمانان دارد،هر چند در تورات وانجیل از مهدی نام برده شده است.

دراین باره به کتاب "بشارات عهدین"نوشته ی دکتر محمد صادقی مراجعه شود.

آیا مهدی موعود به دنیا آمده اند؟

آری حضرت مهدی درسال255ق در نیمه ی شعبان ودر خانه ی امام حسن عسگری به دنیا آمد.

آیا حضرت مهدی در لحظه ی به دنیا آمدن سخن گفتند؟چه چیزی گفتند؟

حضرت مهدی مانند اجداد معصوم خود پس از به دنیا آمدن شهادتین را بر زبان جاری ساخت ورو به قبله به سجده افتاد و فرمود:گواهی می دهم به یگانگی خدای بی همتا ورسالت جدم محمد وامامت پدرم امیر مؤمنان.

سپس حضرت یک یک امامان را نام برد تا رسید به خودش وفرمود:

خدایا به وعده ی خود درباره ی ظهور من وفا کنوامر امامت وخلافت رابر من تمام گردان وزمین را به وسیله ی من پر از عدل وداد نما.

چون امام حسن عسگری نور چشم خود را در آغوش گرفت فرمود:فرزندم سخن بگو واو این آیه را تلاوت نمود:

(وَ نُریدُ اَن نَمُنَّ عَلَی الَّذینَ استُضعِفُوا فِی الاَرضِ فَنَجعَلَهُم اَئِمَةً وَ نَجعَلَهُمُ الوارِثینَ)سوره ی قصص،آیه ی4و6

آیا صحیح است که در زمان غیبت نباید نام آن حضرت را بر زبان آورد؟ چرا؟

بنابرروایات بسیاری ائمه از بردن اسم خاص آن حضرت یعنی همان نام پیامبر نهی کرده اند وفرمودند:او راحجّت صدا بزنید.شاید یک دلیل آن جلو گیری از سوء استفاده ی دروغگویان ومدیان دروغین مهدویّت باشد.

بیشتر فقها این ممنو عیت را ویژه ی زمانی می دانند که افشای نام آن حضرت خطر جانی ایشان را تهدید می کرد.

وقتی نام آنحضرت برده میشود به ویژه نام قائم بعضی ها می ایستند وبعضی دست روی سر خود می گذارند.آیا دلیل خواصی دارد؟

از باب ادب واحترام است.این کار مستحب وپسندیده است.ایستادن برای احترام نشانه ی قیام است که از ویژگی های حضرت مهدی است.

چه می شد اگر غیبت نمی بودو امام زمان در آخر الزمان متولد    می شد وپس از رشد جسمی وفکری قیام می کرد؟

دراین باره سه نکته را باید مد نظر داشت:

1.زمین هرگز نباید خالی از حجت خدا باشدزیرا بنابر روایت(لَولَاالحُجَّة لَساخَتِ الاَرضُ بِاَهلِها)اگر حجت خدا روی زمین نبود زمین اهلش را فرو می بردپس تمام هستی به واسطه ی حجت خداوند بر پاست.

2.بی گمان اگر حضرت مهدی از نظر ها پنهان نمی شدومانند اجداد طاهرینش در میان مردم بود وشناخته می شد او را به ریالتل می رساندندچنان که بعد از شهادت پدرش به خانه ی او هجوم بردند وهمه جای خانه را بازرسی نمودند.

3.حکمت خداوند این است که حضرت مهدی حکومت جهانی اسلامی تشکیل دهد وانتقام تمام مظلومان را از ستمگران بگیرد براین اساس چاره ای نیست جز اینکه حجت خدا در جهان وجود داشته باشد تا زمین از حجت خالی نباشد واز نظر ها غایب باشد تا به قتل نرسد وبماند تادر وقت خود که خداوند اجازه دهد ظهور کند.

آیا درست است که اعمال بندگان هفته ای یک یا دو بار بر آن حضرت عرضه ویشود؟

بله او حجت خدا است.هیچ چیز از او پوشیده نیست او باید از همۀ مسائل آگاه باشد.بنابر این رفتار همۀ مر دم به صورت گزارش هر هفته به آن حضرت عرضه می شود.

آیا اعمال بد مردم می تواند ذر زمان ظهور آن حضرت نقش داشته باشد و آن را به تأخیر اندازد؟

بله به طور قطع تأثیر دارد آن حضرت در یکی از نامه های خود به شیخ مفید فرمود:اگر شیعیان ما در پیمانی که باما بسته اند دل هایشان با هو بودتوفیق زیارت مارا می یافتند ودیدار مابه تأخیرنمی افتاد  وسعادت دیدار ما به زودی نصیبشان می شد.

حضرت مهدی در کجا زندگی می کنند؟

روشن نیست که حضرت جا ومکان خاصی داشته که در آنجا زندگی کند.جزیره ی خضرا هم که بعضی آن را محل زندگی آن حضرت دانسته اند به جز حدس دلیل دیگری نمی تواند داشته باشد.

شاید بهترین پاسخ همان فراز دعای ندبه باشد:

لَیتَ شِعرِی أَینَ استَقَرَّت بِکَ النَّوَی بَل‌أَیُّ أَرضٍ تُقِلُّکَ أَو ثَرَی أَبِرَ

ایکاش میدانستم که دوری به کجا سر کشیده وچه زمینی وخاکی ترا

ضوی أَو غَیرِها أَم ذِی طُ‌وَی عَزیزُ عَلَیَّ أَن أَرَی الخَلقَ وَلا تُرَی                                                     برداشته،در کوه رضوانی یا کوه دیگر یا سرزمین طوائی.سخت است  برمن که خلق را ببینم وتو را نبینم.

آیا حضرت مهدی زن وفرزند دارند؟

این مطلب نیز روشن نیست در برخی زیارت ها بر ذریۀ او سلا م شده و در بعضی احادیث آمده که وقتی حضرت مهدی ظهور می کند با اهل وعیال خود در مسجد سهله ساکن می شود با توجه به این که ازدواج سنت رسول خداستبعید به نظر نمی رسد که حضرت مهدی تنها زندگی کند.

حضرت غذا و نیاز های خود را از کجا تهیه می کند؟

به طور دقیق روشن نیست ولی از آن جا که اجداد آن بزرگوار مانند مردم زندگی می کردند و غذا ودیگر نیاز های خود را از بازار مسلمانان تهیه می نمودند بعید نیست آنحضرت نیز چنین باشد.

چه کنیم که توفیق دیدار چهره ی نورانی آن حضرت را پیدا کنیم؟

اولاً شاید بارها او را زیارت کرده باشی ولی نشناخته باشی لذا فرمودند هیچ بنده ای را تحقیر مکن شاید همان مولای تو باشد.

ثانیاً اگر کسی بخواهد او را زیارت کند وبشناسد نیاز به خود سازی دارد باید در این راه زحمت فراوان دید و رنج بسیار کشید.

ثالثاً نباید ملاقات با امام زمان هدف اصلی ما باشد بلکه به دست آوردن رضایت خاطر ایشان و پیروی درست از ایشان باید هدف اساسی ما قرار گیرد.

یاران آن حضرت چند نفرن و چه کسانی هستند؟

یاران واقعی وخالص آن حضرت 313 نفرند به عدد لشگریان رسول خدا در بدر بنابر حدیثی حضرت مهدی تا زمانی که یارانش به حدود ده هزار نفر نرسد قیام نخواهد کرد.

آیا معلوم است یاران خاص حضرت مهدی از کجا واز چه شهری هستند؟                                در کتاب معجم الملاحم نام شهر ها و کشور های آنان بیان شده است. سه شهر بیشترین تعداد یاران امام زمان را دارد:نیشابور15نفرقم18نفر وطالقان 24 نفر البته به همۀ این روایات نمی توان به صورت کامل اعتماد کرد.

آیا یاران خاص حضرت مهدی جوانند؟

بله همگی جوانند حتی یک پیر در میان آن ها نیست.حضرت علی فرمود:اَصحابُ المَهدِیَّ شَبابٌ لا کَهلَ فیهِم.

آیا این 313 نفر درزمان ظهور زنده هستند یا از مردگان هم کسی جزء آنان هست؟

بسیاری از آنان موقع ظهور زنده اند برخی از یاران آن حضرت به امر پروردگار از قبر ها برمی خیزند ودر رکاب حضرت خواهد بود امام صادق نیز بعضی را نام برده که زنده می شوند وامام عصر را یاری می کنند.

یاران آن حضرت بیشتر از چه نژادی هستند؟

بنابر احادیث بیشتر یاران حضرت مهدی عرب نیستند شمار زیادی از ایرانیان جزء اصحاب خاص آن حضرت اند.

آیا زنان در دولت حضرت مهدی زنان نقشی دارند؟

امام صادق فرمود:سیزده زن با امام زمان هستند که به او ونهضت او کمک می کنند.ودر بعضی احادیث آمده که پنجاه زن در میان یاران ویژۀ حضرت هستند.

علائم ظهور چیست؟آیا قبل از ظهور نشانه و علامتی وجود دارد؟

آری نشانه هایی است که قبل از ظهور اتفاق خواهد افتاد و بردو نوع است:1.علائم حتمی که بدون شک اتفاق می افتد2.علائم غیر حتمی خروج سفیانی،دجال وسید حسنی آشکار شدن کف دستی درآسمان خورشید گرفتگی در نیمه ی ماه رمضان وگرفتگی ماه در آخر آن از علائم حتمی است                                                           شیوع فساد قحطی و زلزله،طاعون،قتل های فجیح،آباد شدن کوفه پس از خرابی،خراب شدن مسجد براثا در نزدیکی بغداد،منزوی شدن مؤمنین وتسلط کفار،از علائم غیر حتمی است.

دجال چه کسی است وچه کار خواهد کرد؟                                                                       دربعضی از روایات آمده او اهل اصفهان است واز محلۀ یهودی ها خروج می کند.اومردی بد هیکل بسیار زشت وجادو گری ماهر است

ومردم را به وسیلۀ سحر دور خود جمع می کند ممکن است دجال نمادی از یک فردیا افراد شرور که جهان را به آتش می کشد باشد نه یک فرد خاص.گفته اند او با هزار یهودی خورج می کند و با حضرت می جنگد وسرانجام کشته می شود.

سفیانی کیست وچه میکند؟

اواز نسل یزید بن معاویه ودشمن شیعه است وی با صد هزار نفر از شام یا بین مکه وشام خروج می کند و شهر هایی از جمله دمشق وفلستین را تصرف می کند سفیانی در ماه رجب خروج می کند وپس از 15 ماه جنگ به دست سپاه حضرت مهدی کشته می شود.

سید حسنی کیست؟

او از نسل امام حسن مجتبی وبسیار مؤمن وفروتن است واز طالقان خروج می کندومردم را به سوی خدا دعوت می کند وهنگامی که خبر ظهور امم زمان به او می رسد با اصحاب خود به آن حضرت ملحق میشود وبا او بیعت می کند.

مقصود از ندای آسمانی که در علائم ظهور آمده چیست؟

در روایت آمده است : وقتی حضرت مهدی ظهور می کندمنادی از آسمان این ندا را سر می دهد: آگاه باشید که حق با علی و پیروان اوست. مردم در آخر روز ، این ندا را از شیطان می شنوند: حق با عثمان و پیروان اوست. مقصود از عثمان همان سفیانی است. در احادیث دیگر یآمده است هنگامی که حضرت مهدی ( ع) ظهور کند نوشته ای بر بالای سر حضرت است که اعلام می کند این مهدی است از او پیروی کنید.

امام زمان در چه ماه وروزی ظهور می کند؟

بنابر برخی روایات آن حضرت در ماه رجب ودر روز جمعه ظهور می کند وبنابر بعضی احادیث در روز عاشورا در بعضی روایات آمده که آن حضرت در عید نوروز ظهور می کنند.

آیا حضرت مهدی موقع ظهور جوان است؟

بله در شکل وقیافۀ جوانی 40 ساله است.

حضرت مهدی در چه شهری واز کجا ظهور می کند ؟                                                              حضرت مهدی در شهر مکه در مسجد الحرام در حالی که به حجر الاسود تکیه کرده ظهور خود را اعلام می کند.

آیا ممکن است حضرت مهدی هیچگاه ظهور نکند و برای همیشه پشت پرده ی غیبت بماند؟

خیر زیرا رسول خدا فرمود:اگر از عمر دنیا تنها یک روز باقی بماند خدا آن روز را آ» قدر طولانی می کند تا مردی از خاندان من قیام کند و دنیای ظلم زده را پر از عدل وداد کند.

حضرت مهدی با ابزار جنگی پیشرفتۀ دنیا چه خواهد کرد وبا چه سلاحی می جنگد؟

به طور دقیق مشخص نیست ممکن است با قدرت ولایت آن سلاح ها از کار بیفتد همانطور که خداوند آتش نمرود را از خاصیت انداخت.وچه بسا با سلاحی پیشرفته تر بر همۀ ابزار های جنگی دنیا مسلط گردد زیرا او فرستاده ی خداوند است وبر همۀ چیز قادر است.

رجعت چیست؟

رجعت به معنای بازگشت است ومقصود از آن باز گشت بعضی از مردگان به دنیاست عده ای در زمان ظهور زنده میشوند و به دنیا باز می گردند.

آیا پیامبر اسلام وامیر المؤ منین هم رجعت میکنند؟

بله بسیاری از احادیث صراحت داردکه همۀ معصومین زنده خواهند شد.در زیارت جامعه نیز آمده است:مُصَدِّقُ بِرَجعَتِکُم مُنتَظِرُلِأَمرِکُم مُرتَقِبُ لِدَولَتِکُم.

آیا کسی از پیامبران کنار حضرت مهدی خواهد بود؟

جز حضرت عیسی که به یقین زنده است معلوم نیست کسی از انبیای گذشته با حضرت مهدی باشد .

آیا نام ونشانی از حکومت حضرت مهدی در قرآن وجود دارد؟

بله آیات بسیاری در قرآن اشاره یا صراحت به آن دوران داردازجمله:

1.سوره قصص آیات5و6

2.سوره انبیا آیه 105

3.سوره بقره آیه 148

مرکز خلافت و حکومت حضرت مهدی چه کشوری وچه شهری است؟

   امام زمان کوفه را که مقر خلافت جدش امیر مؤمنان بوده به عنوان مقر خلافت خود انتخاب خواهد کرد کوفه در آن زمان به قدری بزرگ می شود که خانه های آن به نهر کربلا که اکنون صد کیلو متر فاصله دارد متصل می شود.

آیا شیطان در آن عصر میمیرد یا به سلطه خود ادامه می دهد؟

قرآن در مورد زنده بودن شیطان گفته تا روز معینی زنده است ولی معلوم نکرده که این وقت معلوم قیامت است یا قیام حضرت مهدی.بنابر بعضی احادیث منظور از وقت معلوم زمان ظهور امام عصر است.وشیطان به دست امام عصر کشته می شود.

امام زمان را شهید می کنند یا به مرگ طبیعی رحلت می کنند؟

این موضوع چندان روشن نیست بنابر بعضی احادیث آن حضرت به مرگ طبیعی از دنیا می روند بنابر برخی از احادیث ایشان به وسیله زنی به نام سعیده که مانند مردان دارای ریش است واز قبیله بنی تمیم وعرب است به شهادت می رسد.

چه ارتباطی بین شب قدر و امام عصر وجود دارد؟

چون شب قدر شب نزول قرآن وارتباط وحی با خاکیان است در شب قدر این ارتباط برقرار می شود و ملائکه وجبرئیل نازل می شوند و تمام مقدرات را به احتضار حضرت مهدی می رسانند .

دعای ندبه چه تناسبی با امام زمان دارد؟

این دعا مضامین عالی دارد  وتقریبا سه بخش دارد که بخش اول آن تاریخچه و مصائبی است که براسلام واهل بیت وارد شدهودر قسمت دوم معرفی امام زمان وقسمت سوم آن ترکیبی از دعا و تضرع وناله به پیشگاه امام عصر است.بیشترین قسمت دعا متناسب باامام عصر وفریاد خواهی از ایشان است.

برگرفته از کتاب پاسخ به 110پرسش دربارۀ امام زمان

/ 3 نظر / 70 بازدید
karim

جالب اینجایت که اگه اطلاعاتی درباره فراماسونری ها داشته باشید و کمی هم دقت کنید در هرم معروف فراماسون ها بعد از شاه جهان شورای 13 تاج دار وجود دارد و در پله بعدی انجمن 300 خاندان. که جمعاٌ می شود چنتا؟ 313 تا. چه جالب. ما هم که خریم نمی فهمیم. امام مهدی میاد ولی بعد از اینا و برای نابودی این ها. این داستان رو توری تو مغز ما می کنن که وقتی دجال (ضد مسیح یا ضد مهدی) با 313 نفر از یارانش اومدن ما اون رو به جای امام خودمون قبول کنیم. بهتره به جای اینکه هی شعر بخونیم و ادعای عاشقی کنیم کمی فکر کنیم. امام عاشق احمق نمی خواد که کورورانه فقط از او اطاعت کنه. امام یار می خواد که باهوش باشه. یک کم فکر کنید.

باران

زمین دلتنگ و مهدى بیقراراست فلک شیدا، پریشان روزگار است دلا، آدیـــــــنه شد، دلبر نیـــــامد غـــروب انتـــظارم سرنــــــــیامد همه دلــــــها پر از آه و غم و درد همه آلالهها پـــــــــــژمرده و زرد نفسها خـــسته و در دل خموشـند فغانها بى صدا و پرخروشــــــــند نه رنگى از عدالت، نى از صداقت در و دیوار دارد نقش ظــــــلمت شده پرپر گـــــــــل مهر و محـبّت همــه دلـــــــها شده سرشار نفرت شده شام یتیمان، نالــــــه و اشــک برد هرکــس به کاخ دیگرى رشک شده پژمـــــــرده غنچه در چمنزار بگشت آواره گل در کوى گـــــلزار نشسته دیو بر دلـــــــــــهاى خفته همه جا بذر نومــــــــــــیدى شکفته زده زنـــــــــــگارها آئین و مذهب دمى، رویى زسرور نیست یا رب به اشک چشم و مهر و ماه، سوگند به آه و ناله دلــــــــــــــهاى دربند اگر نرگس زهجرت زار زار است شقایق تا قیامت دغـــــــــدار است

محمد

غیر قابل قبول زیرا سند نیست بعدشم در کتاب ((ماذا قال علی علیه السلام فی الجفر العظیم )) بیشتر یاران را عرب و حتی در ایران عرب خوزستان و عرب خراسان هم نام برده است